Olga Tokarczuk – pisarka, która otrzymała Nagrodę Nobla

Olga Tokarczuk to polska pisarska, autorka scenariuszy, eseistka, psycholożka i poetka. W 2018 roku za swoją twórczość otrzymała Nagrodę Nobla. 

Rodzina i wykształcenie

Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie. Liceum Ogólnokształcące imienia Cypriana Kamila Norwida ukończyła w Kietrzu. Jest córką Wandy i Józefa Tokarczuków, którzy z zawodu byli nauczycielami. Po liceum przeniosła się do stolicy, gdzie podjęła studia na wydziale psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jeszcze jako studentka podejmowała się pracy z osobami z problemami psychicznymi jako wolontariuszka. Wtedy też zainteresowała się pracami Carla Gustava Junga, szwajcarskiego psychiatry, psychologa i naukowca, co miało wpływ na jej późniejszą twórczość jako pisarka. Po studiach podjęła się pracy jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu. Ma syna z pierwszego małżeństwa – Zbigniewa Fingasa. Obecnie razem z mężem Grzegorzem Zygadlo mieszka we Wrocławiu.

Twórczość

Początkowo Olga Tokarczuk łączyła pracę w poradni z pisaniem. Dopiero, gdy jej pierwsze teksty zaczynały odnosić sukcesy poświęciła się w całości pisaniu. Zadebiutowała w 1979 roku w piśmie ‘Na przełaj”. Jej ówczesny pseudonim to Natalia Borodin. Jej debiut jako powieściopisarka nastąpił w 1993 roku. Była to książka “Podróż ludzi księgi’. Za powieść otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Jej kolejne książki to “E.E.”, “Prawiek i inne czasy”, “Ostatnie historie”, “Dom dzienny, dom nocny”, ‘Księgi Jakubowe” i “Bieguni”. Poza książkami ma na swoim koncie wiele opowiadań umieszczonych w zbiorach takich jak: “Szafa”, “Opowieści wigilijne”, “Gra na wielu bębenkach”, “Ostatnie historie” oraz “Opowiadania bizarne”. W 2022 roku wyszła jej kolejna powieść “Empuzjon”.

Nagrody  i honorowe obywatelstwo

Olga Tokarczuk za swoją twórczość otrzymała wiele nagród. Jest też honorową obywatelką Krakowa, Warszawy oraz Wrocławia, a także otrzymała tytuły doktor honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Wrocławskiego.

About the Author

You may also like these